Kilka tygodni temu Kasia zadała pytanie, o ilości półstałych postaci leków do stosowania zewnętrznego dokładnie na skórę, które lekarz może wypisać na jednej recepcie. Jest to przepis stosunkowo nowy i już kilka razy lekarze upewniali się, czy nic się nie zmieniło ponieważ pacjenty wrócił z prośbą o podział maści na mniejsze porcje, bo apteka nie chciała zrealizować recepty.

Potwierdzam, że maści, mazidła, kremy i żele lekarz może wypisać w ilości 1 kg. Wyjaśniam w filmie i dodatkowo pokazuje wyjątkowy przypadek. Chce zwrócić uwagę, że na receptę należy patrzeć wnikliwiej, bo może kryć wiele zagadek. zapraszam do obejrzenia filmu.

 

Ważna informacja!W filmie się rozpędziłam i chciałam wydać na receptę 5 ilości ryczałtowych kropli (200,0 g) oczywiście, że to nie zgodne z prawem. Można wydać jedynie dwie czyli 80,0. Więcej niż dwie tylko  w przypadku niektórych postaci na skórę o tym możne posłuchać w filmie.

Jak się tego uczyć? 

Zwróćcie uwagę jakie postaci leków można wydać w ilości 1 kg i nauczcie się je rozpoznawać. Może ułatwi to moje pytanie.

Przykładowe pytanie ?

Ile maksymalnie gram Calcareum na oparzenie można przepisać na jednej recepcie?

  1. 100,0
  2. 200,0
  3. 500,0
  4. 1000,0

Pytanie jest złożone. Należy wiedzieć, że

  • Calcarum to synonim Linimentum Calcis
  • Linimentum Calcis  jest mazidłem do stosowane zewnętrznie na skórę w oparzeniu,
  • mazidła na skórę można przepisać na jednej recepcoe do 1 kg 🙂 rozwiązanie gotowe.

dodatkowo warto wiedzieć, że

  • Mazidło to emulsja do stosowania zewnętrznego
  • skład: Lini Olei i Aquae Calcis aa 10,0
  • otrzymuje się przez wstrząsanie.

Jeśli masz chęć i uważasz, że jest za co,  zachęcam do podziękowania. Możesz bezpośrednio pod postem. Konstruktywna krytyka równie cenna jak pochwała – śmiało pisz. Masz propozycję, chcesz wyrazić opinię lub zgłosić błąd zapraszam tutaj. lub pod postem. Za wszystko dziękuję.