To co napiszę zdarzyło się na prawdę. Po jakimś egzaminie otrzymałam pytanie od jednej osoby, po co dołączono tablice spirytusowe do arkusza egzaminacyjnego. Bardzo mnie zdziwiło, ponieważ w treści zadania było przeliczanie etanolu, bez tablic – niewykonalne. To był ten dzień kiedy Ewa dowiedziała się, że etanol może mieć inną procentowość niż 70º i  96°, a do mnie dotarła świadomość, że można przez dwa lata nauki w technikum farmaceutycznym nie otworzyć FP. Nauczycielka wpisywała na tablicy procenty wagowe etanolu. Podobnie było z tabelą dawek. Ciekawe! To było dawno i na pewno do tak dramatycznych sytuacji już nie dochodzi. Wcześniej pisałam jak przydatne w nauce jest posługiwanie się farmakopeą.

Jak się tego uczyć?

Dzisiaj poproszę, aby spojrzeć na monografie szczegółowe i przeanalizować co zawiera, oczywiście po za rozpuszczalnością, z której na pewno korzystacie regularnie. Jakie informacje można znaleźć w części dotyczącej czystości, tożsamości i zawartości itd. Nikt nie każe uczyć się tego na pamięć, ale warto wiedzieć wiecej niż absolutne minimum, bo na przykład  na egzaminie pojawi się…

Pytanie na śniadanie 1.4  ( odpowiedź poniżej )

Informacja o pH znajduje się w monografii substancji w części

  1. tożsamość.
  2. właściwości.
  3. definicja.
  4. czystość.

Jeśli masz uwagi lub propozycje, podziel się nimi ! Synergia pomaga się uczyć. Skorzystają inni, a przede wszystkim TY..  Pisz pod postem ( możesz anonimowo) albo skorzystaj z formularza kontaktowego.

 

 

 

Pytanie jest proste, a odpowiedź Banalna.