To zmora. Jak po składnikach rozpoznać czy roztwór, zawiesina, a może mieszanka? Wewnętrznie czy zewnętrznie? Problem powszechny jak CocaCola, ale można go opanować, jeśli od dzisiaj zaczniesz patrzeć na recepty z lekami robionymi inaczej niż zwykle. Nie skupiaj się tylko jak wykonać, co w czym rozpuścić i w jakiej kolejności połączyć składniki? Rób coś jeszcze…

Jak się tego uczyć? 

Po pierwsze – rozdzielaj substancje do grupy działających lub pomocniczych zgodnie z pisałam tutaj.  A po drugie patrz na składniki pod kątem, czy są do stosowania wewnętrznego czy zewnętrznego. Np. kwas salicylowy jest stosowany tylko zewnętrznie, ale jego młodszy brat kwas acetylosalicylowy spotkasz jedynie w proszkach do stosowania wewnętrznego. Jeśli opanujesz te umiejętność…jesteś krok od niezawodnego rozpoznawania postaci leków po składnikach. O tym w następnym odcinku.

Praca domowa

Proponuję kolejną tabelkę. Podziel składniki na stosowane wewnętrznie, zewnętrznie oraz te stosowane w obu przypadkach ( np. guma arabska) Najlepiej dla wszystkich postaci leków podawanych wewnętrznie i zewnętrznie tzn. zawiesiny, emulsje, proszki. Składniki roztworów (zew) można porównać z mieszankami (wew).  Bardzo fajne ćwiczenie to porównanie zawiesin. Po prostu książkowy przykład różnic. Składników używanych w zawiesinach do stosowania wewnętrznego nie znajdziecie w zawiesinach do stosowania zewnętrznego. Oczywiście są wyjątki, ale…w 99% przypadków zasada się sprawdza.

Przysyłajcie tabelki na adres katarzynakdega[@]gmail.com ( małpa bez klamerki 🙂 

Pytanie na śniadanie 1.3. ( rozwiązanie poniżej)

Składnikami zawiesiny do stosowania wewnętrznego są

  1. nystatyna i tymol.
  2. urea i węglan wapnia.
  3. kamfora i tlenek wapnia.
  4. węglan i tlenek wapnia .

Jeśli masz uwagi lub propozycje, podziel się nimi ! Synergia pomaga się uczyć. Skorzystają inni, a przede wszystkim TY..  Pisz pod postem ( możesz anonimowo) albo skorzystaj z formularza kontaktowego.

 

 

 

Odpowiedź: nie było trudne…Daję słowo 😉