Pierwsze pytanie z serii Egzamin za pasem dotyczy umiejętności związanej z rozpoznawaniem surowców farmaceutycznych… niektórzy mogą się przestraszyć że będą musieli wiedzieć jak wyglądają wszystkie surowce. Oczywiście to nie jest tak do końca. Zrozumiałe, że po zakończeniu szkoły, w której kilkaset godzin spędziliście w recepturze i w aptece powinniście rozpoznać charakterystyczne surowce. Były już pytania o ichtiol, balsam peruwiański, talk – nie trudno je rozpoznać.

Jak się uczyć, aby odpowiadać na tego rodzaju pytania? Przede wszystkim aktywnie korzystać z zajęć TSL. Jeśli bierzecie do ręki jakiś surowiec do przeglądajcie się jemu dokładnie jak wygląda, opiszcie go, sprawdźcie jak opisuje go Farmakopea? Jakie ma pochodzenie, jeśli to surowiec pochodzenia roślinnego to zróbcie zestawienie  surowiec i nazwa rośliny, z której się go pozyskuje. I ostatnia rzecz – rozpuszczalność. Charakterystyczne cechy rozpuszczalności np. rozpuszcza się na ciepło, jest nierozpuszczalny itp.

 Przykładowe pytanie ( odpowiedź znajdziesz na dole) 

Biały matowy proszek, nierozpuszczalny w wodzie i etanolu; przy rozcieraniu skrzypi to

    1. Cetaceum.
    2. Cholesterolum.
    3. Solani Amylum.
    4. Lactosum anhydricum.

Praca domowa.

Wypiszcie pod postem wszystkie znane wam substancje farmaceutyczne o żółtej barwie? Przy okazji napiszcie jak się rozpuszczają i w jakich postaciach są stosowane. Liczą się tylko odpowiedzi pod postem, poniżej.

Jeśli masz uwagi lub propozycje, podziel się nimi ! Synergia pomaga się uczyć. Skorzystają inni, a przede wszystkim TY..  Pisz pod postem ( możesz anonimowo) albo skorzystaj z formularza kontaktowego.

 

 

Odpowiedź: oczywiście, że skrobia ziemniaczana, przy okazji przypomnij sobie jak wygląda skrobia kukurydziana i pszeniczna także pod powiększeniem.