Jaką książkę Pani poleca odnośnie obsługi pacjentów ? Porady dla pacjentów , przeliczanie dawek itp.

Jeśli chodzi o przeliczanie dawek w lekach recepturowych to sprawa jest prosta. Proponuję zgłębić podręcznik do receptury prof. Jachowicz. Trochę trudniej w przypadku leków gotowych. Nie przypominam sobie jakieś konkretnej pozycji, w której uczono o tym. Być może dlatego, że sprawa jest nieskomplikowana. Najczęściej dawki podawane są najprostszym sposobem, więc maksymalnie stosuje się 300 mg dziennie w trzech dawkach podzielonych, co oznacza 3 x 100 mg, przy 100 mg stosuje się 3 x dziennie. Innym sposobem jest przeliczanie na kilogram masy ciała, szczególnie u dzieci. I tak na przykład, w przypadku dawkowania Amoksycykliny cytuję ulotkę

(…) 3 g w dawce jednorazowej. Dzieci <20 kg mc.: 20 mg/kg mc. (przeciętnie 325 mg)/d w 3 daw. podz., można zwiększyć do 40 mg/kg mc. (przeciętnie 750 mg)/d w 3 daw. podz. Na podstawie dostępnego piśmiennictwa u dzieci z ostrym zapaleniem ucha środkowego lub zatok podaje się dawkę 90 mg/kg mc./d w 2 daw. podz. przez 5 dni. Borelioza: 25–50 mg/kg mc./d w ograniczonym rumieniu przewlekłym pełzającym i 100 mg/kg mc./d w przypadkach uogólnionych; stosować przynajmniej przez 12 dni.

Dla dziecka o wadze 15 kg stosuje się  300 mg na dobę Amoksycykliny w trzech dawkach podzielonych.  Czyli można 125 mg x 3 razy dziennie, wyjdzie 325 mg, ale niewielka różnica. Jeśli chodzi o drugie pytanie to nagrałam odpowiedź. zapraszam do odsłuchania.

Nagrania odsłuchaj za pomocą Music Player for Gogle Drive

Jeśli są uwagi i opinię, czekam na nie. Na prawdę lubię wymieniać myśli, wtedy najwięcej się uczę. Pisz pod postem ( możesz anonimowo) albo skorzystaj z formularza kontaktowego.